درمان ارتودنسی دندان
دوران درمان ارتودنسی با براکت و سیم کشی دندان
مرداد ۱۸, ۱۳۹۶
ارتودنسی ثابت دندان
براکت ارتودنسی چگونه عمل میکند؟
مرداد ۱۸, ۱۳۹۶

مزیت‌ الاینر شفاف ارتودنسی نسبت به براکت فلزی

مزیت‌ الاینر شفاف بر براکت فلزی

مزیت‌ الاینر شفاف بر براکت فلزی

– نامرئی بودن

علت اصلی محبوبیت الاینر شفاف و تقاضای روز افزون آن در بزرگسالانی که به دنبال درمان ارتودنسی ثابت هستند، نامحسوس و نامرئی بودن الاینر های شفاف است. این ویژگی کمک می‌کند بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفتند با اعتماد به‌ نفس و راحت ظاهر شوند، چرا که کسی متوجه درمان ارتودنسی آنها نمی‌شود. یکی دیگر از مزیت‌های زیبای الاینر شفاف، پنهان کردن فاصله بین دندان‌ها است.

بسیاری از نوجوانان نیز به همین علت ترجیح می‌دهند از الاینر شفاف استفاده کنند.

با این حال هنوز برخی از بیماران کم سن براکتهای معمولی را ترجیح می‌دهند چرا که در انواع رنگ‌های مختلف قابل تهیه بوده و جذاب است. برخی از کودکان رنگ حلقه کشی براکت خود را همرنگ فرم مدرسه یا تیم ورزشی مورد علاقه خود انتخاب می‌کند.

– قابل درآوردن

سیستم براکت معمولی ثابت است به این معنی که به دندان‌ها چسبانده می‌شود و بیمار نمی‌تواند آنها را تا پایان درمان دربیاورد. هنگام پایان درمان، متخصص ارتودنسی باید براکت‌ها را در بیاورد. اما در مورد الاینر چنین مشکلی وجود ندارد. بیمار می‌تواند هر زمانی که می‌خواهد بخصوص هنگام غذا خوردن و مسواک زدن، الاینر را دربیاورد. به این ترتیب رعایت بهداشت دهان نیز بسیار آسان‌تر از براکت خواهد بود.

از طرفی تمیزکردن الاینر بسیار آسان‌تر از تمیزکردن براکت است.

یکی از مشکلات افرادی که براکت استفاده می‌کنند، راحت نبودن غذا خوردن و جویدن و مسواک زدن دندان‌ها است. الاینر شفاف این مشکل را برطرف کرده است. بنابراین نیازی نیست بیماران فهرست طولانی از غذاهای ممنوعه را همیشه به یاد داشته باشند.

– حفظ سلامت دهان و دندان‌ها

بسیاری از بیمارانی که براکت معمولی استفاده می‌کنند، نمی‌تواند خوب دندان‌هایشان را تمیز کنند. به همین علت در اثر ضعف بهداشت دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. همچنین در اثر تجمع پلاک و باکتری‌ها در مرز لثه، لثه‌ها دچار التهاب و تورم می‌شوند و در صورتی که این وضعیت ادامه پیدا کند می‌تواند مشکل ‌ساز شود.

اغلب در حین درمان با براکت، رسوبات کلسیم در دندان‌های جلوئی ایجاد می‌شود. این رسوبات هنگامی که براکت برداشته می‌شود به وضوح دیده شده و بیمار مجبور است برای از بین بردن این لکه‌های سفید، تحت درمان دندانپزشکی دیگری مانند جرم‌گیری و سفید کردن دندان قرار بگیرد.

در ابتدا الاینر های شفاف تنها در موارد ساده ارتودنسی مانند شلوغی و به‌ هم‌ ریختگی جزئی دندان‌ها استفاده می‌شدند اما امروز از این وسیله ارتودنسی حتی برای موارد پیچیده نیز استفاده می‌شود.

– اسکن بدون قالب‌ گیری

یکی از بهترین روش‌های کاهش ناراحتی بیمار، ترکیب استفاده از الاینر های شفاف و اسکن بدون قالب گیری است. اسکن بدون قالب ‌گیری امروزه در دندانپزشکی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از دلایلی که بسیاری از بیماران الاینر شفاف را ترجیح می‌دهند، همین ویژگی است. امروزه بسیاری از دندانپزشکان از سیستم اسکن دیجیتال بهره می‌برند. این دستگاه‌ها خیلی سریع و بدون زحمت و ناراحتی، تصویر دیجیتال سه ‌بعدی از دندان‌های بیمار تهیه می‌کنند. این امر باعث شده مدت زمانی که بیمار باید روی صندلی دندانپزشکی بنشیند کاهش یافته و نیاز به استفاده از مواد قالب ‌گیری که بسیاری از بیماران از آن متنفر هستند را مرتفع ساخته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج