بهترین متخصص ارتودنسی چه کسی می باشد؟
دی ۱۴, ۱۳۹۶
درمان ارتودنسی توسط دکتر سیامک همت پور
بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی
دی ۱۴, ۱۳۹۶

فواید درمان ارتودنسی زودهنگام در کودکان

فواید درمان ارتودنسی زودهنگام در کودکان

زمان بندی در درمان ارتودنسی بسیار مهم است. به خصوص زمانی که به درمان ارتودنسی کودک خود می پردازید. درمان “زودهنگام” که به عنوان درمان “پیشگیری کننده” نیز شناخته می شود، به این معنی است که درمان، زمانی انجام میشود که هنوز چند دندان شیری در دهان کودک شما وجود دارد. تشخیص زمان مناسب درمان ارتودنسی بسیار مهم میباشد.

 

بر طبق گفته دکتر همت پور متخصص ارتودنسی وعضو انجمن ارتودنتیست های آمریکا، بهتر است اولین چک آپ کودک شما نزد متخصص ارتودنسی همزمان با وقوع اولین مشکلات ارتودنسی صورت گیرد لذا این چک آپ بهتر است که حدود هفت سالگی انجام گیرد.

به طور کل چک آپ اولیه کودکان سه نتیجه می تواند داشته باشد :

  • هیچ گونه درمانی ضروری لازم نباشد.
  • ممکن است در آینده نیاز به درمان وجود داشته باشد، بنابراین کودک به طور دوره ای معاینه خواهد شد تا رشد صورت و فک ها به دقت بررسی شود.
  • مشکلاتی تشخیص داده شده که منجر به شروع درمان زودهنگام گردد.

در حالی که متخصصان ارتودنسی با این موافقند که بیشتر مشکلات ارتودنسی بهتر است پس از در آمدن همه دندان های دائمی مورد درمان قرار گیرند، درمان زودهنگام در برخی موارد به نفع بیمار است. از این موارد می توان به مشکلاتی اشاره کرد که با گذشت زمان و انجام ندادن درمان پیچیده تر و جدی تر می شوند. هدف درمان زودهنگام، پیشگیری از مشکلات در حال پیشرفت ، از میان بردن علت مشکل، هدایت رشد استخوان و ایجاد فضای مناسب برای دندان های دائمی است که در آینده رویش خواهند کرد. بیمار ممکن است بعدها پس از رویش همه دندان های دائمی به درمان دیگری نیز نیاز پیدا کند که دندان ها را به بهترین جایگاه خود هدایت کند. این درمان ها می تواند شامل ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک باشد که به تشخیص متخصص ارتودنسی انجام می گیرد.

 

ارتودنسی زودهنگام در کودکان

 

برخی از مشکلاتی که متخصصان ارتودنسی توصیه به درمان زودهنگام آنها با وجود دندان های شیری می کنند، شامل موارد زیر است:

  • بعضی موارد از حالتی که دندان های پیش فک پایین، جلوتر از دندان های پیش فک بالایی هستند چه به صورت تک دندان و چه کل دندانهای پیش.
  • زمانی که فک پایین در هنگام بستن دهان به سمت جلو و یا یک سمت متمایل می شود.
  • بعضی موارد از به هم ریختگی دندان ها در اثر کمبود فضا
  • کم یا اضافه بودن تعداد دندان ها
  • مکیدن انگشت، شست یا پستانک که تا پس از ۶ سالگی ادامه داشته
  • عقب بودن و کوچکی فک بالا

درمان ارتونسی زودهنگام می تواند شکل های مختلفی داشته باشد. متخصص ارتودنسی می تواند ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک را تجویز کند. وسیله ای که برای حرکت دادن دندان ها، تغییر جایگاه فک یا دندان به محل خود به کار می رود تا بتواند تغییرات دلخواه را به وجود بیاورد. به جای آن، برداشتن برخی از دندان های شیری می تواند به بیرون آمدن دندان های دائمی کمک کند.
بدون در نظر گرفتن اینکه اهداف درمان چگونه به دست می آیند، نتیجه نهایی این است که برخی مشکلات ارتودنسی اگر زود تشخیص داده و درمان شوند، اصلاح و درمان راحت تری دارند. صبر کردن تا زمانی که همه دندان های دائمی در بیایند یا تا زمانی که رشد صورت تقریبا کامل شود، ممکن است اصلاح همین مشکلات را دشوارتر کند. متخصص ارتودنسی می تواند هشدار لازم را در مورد مشکلات احتمالی دندان های کودک شما و درمان آن در بهترین زمان ممکن بدهد.

 

نا گفته نماند در بسیاری موارد هیچ کدام از این ارتودنسی ها ضرورتی نداشته و درمان میبایست پس از رویش تمامی دندانهای دائمی انجام گردد ولی جهت تعیین ان میبایست در همان سنین ۷ سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

مراجعه به سایت دکتر سیامک همت پور متخصص ارتودنسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج