فواید درمان ارتودنسی زودهنگام در کودکان
فروردین ۱۰, ۱۳۹۷
تکنیک ها و تکنولوژی های ارتودنسی مدرن
فروردین ۱۰, ۱۳۹۷

بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی توسط دکتر سیامک همت پور

درمان ارتودنسی توسط دکتر سیامک همت پور

همه به این نکته واقف هستیم که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور صحیح در طول درمان ارتودنسی بسیار مهم است. اما بهترین راه انجام این کارها چیست؟ بهتر است با ابزار اولیه شروع کنیم : مسواک چه دارای موهای نرم باشد و چه دارای موهای با سایزهای مختلف باشد می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. مسواک های برقی نیز در صورت استفاده درست، به بهترین نحو عمل می کنند. البته در صورت استفاده از مسواک برقی، مطمئن شوید که قدرت آن در سطح متوسط تنظیم شده باشد و اجازه ندهید که لرزش های مسواک به اجزای دستگاه ارتودنسی تان ضربه بزند.

مسواک زدن باید همراه با خمیردندان حاوی فلوراید و حداقل دو بار در روز (ترجیحا پس از وعده های غذایی) باشد و در هر بار حداقل دو دقیقه طول بکشد.

به یاد داشته باشید که همه سطوح دندان را مسواک بزنید: جلو، پشت دندان ها و همچنین سطوحی که جویدن را انجام می دهند. به طور خاص در تمیز کردن مناطق میان سیم های ارتودنسی و دندان ها و میان براکت ها و لثه دقت کنید. این مناطق، جاهایی هستند که باقیمانده غذا به راحتی در آنها گیر می کند.

یکی از تکنیک هایی که برای مسواک زدن ارتودنسی پیشنهاد می شود، به این ترتیب است:

با سطح جلویی دندان شروع کرده و نوک موی مسواک را روی آن قرار دهید. از حرکات دورانی کوتاه و آرام برای تمیز کردن این سطوح استفاده کنید. برای مناطق میان بریس و لثه، مسواک را به سمت خط لثه (در دندان های پایین به سمت پایین و در دندان های بالا به سمت بالا) کج کرده و همچنان به صورت دورانی حرکت دهید. سپس، به سمت سطوح جویدن دندان های بالا و پایین حرکت کرده و مسواک را به سمت عقب و جلو حرکت دهید. در نهایت مسواک زدن را با تمیز کردن سطوح پشت دندان دقیقا مشابه سطح جلویی به پایان برسانید.

ابزار های خاص مسواک زدن در درمان ارتودنسی

اگر در مسواک زدن مناطق نزدیک براکت و سیم های ارتودنسی ثابت خود دچار مشکل هستید، چند ابزار خاص وجود دارد که می تواند به شما کمک کند. یکی از این ابزار مسواک interdental است. این مسواک دسته نازکی از موی مخصوص دارد که می تواند مانند لوله پاک کن به فضاهای کوچک وارد شود. از این دستگاه باید به دقت استفاده کنید تا فضاهای کوچک زیر سیم ها و اطراف بند ها و براکت ها تمیز شود.
ابزار مخصوص دیگری که برای تمیز کردن دندان و دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود، آبپاش دهان یا waterpik است. این ابزار جریان پرفشار آب را به سمت دندان می فرستد که به رها شدن باقیمانده غذای گیر کرده میان دندان ها کمک می کند. با وجود اینکه استفاده از این دستگاه بسیار راحت است، نمی توان آن را به عنوان جایگزینی برای مسواک یا نخ دندان قرار داد. استفاده از waterpik در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن تاثیر بسیار بالایی بر سلامت و بهداشت دهان و دندان دارد.

استفاده از نخ دندان ارتودنسی

برای سالم نگه داشتن دندان ها و لثه، باید حداقل یک بار در طول شبانه روز از نخ دندان استفاده کرد. اما چگونه می توان زیر سیم های بریس ارتودنسی را نخ دندان کشید؟ با کمک دستگاهی به نام فلاس تردر (floss threader) این کار چندان سخت نیست. استفاده از این دستگاه تقریبا مشابه نخ کردن یک سوزن است. یک سمت نخ دندان را از میان دستگاه رد کرده و سپس دستگاه را هل می دهید که باعث می شود سر آزاد نخ دندان زیر سیم های دستگاه ارتودنسی برود. حالا دو سر نخ دندان را گرفته و آن را به کناره های دو دندان و زیر لثه می کشید. در نهایت نخ دندان را بیرون کشیده و برای منطقه بعدی از تکه جدیدی از نخ استفاده کنید.

راه حل نهایی برای تمیز نگه داشتن دندان های ارتودنسی شده

آیا هیچ گاه از خودتان پرسیده اید که تکنیک های تمیز نگه داشتن دندان چقدر موثر هستند؟ راهی دقیق برای تشخیص این موضوع وجود دارد. نوعی رنگ گیاهی خاص به صورت محلول و قرص وجود دارد که با حل شدن در دهان انباشت آلودگی یا باقیمانده غذا را در دهان هایلایت می کند. به این ترتیب می توانید به راحتی آلودگی را که با زدن مسواک از بین نرفته است یافته و از بین ببرید.
سالم نگه داشتن دندان و لثه ها سرمایه گذاری کلانی برای آینده است. این کار باعث می شود که بهترین نتیجه را از رفتن نزد متخصص ارتودنسی بگیرید و دارای لبخندی درخشانتر باشید.

برای یافتن پاسخ ابهامات خود در مورد درمان به صفحه سوالات متداول ارتودنسی مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج