ارتودنسی بزرگسالان
ارتودنسی بزرگسالان
مرداد ۹, ۱۳۹۶
براکت زبانی یا پشت دندانی
براکت زبانی یا پشت دندانی ؛ مراقبت و رسیدگی
مرداد ۹, ۱۳۹۶

براکت دیمون چیست؟

براکت دیمون

براکت دیمون دستگاهی در ارتودنسی است که در سالهای اخیر بسیار شایع شده است. پیشرفت صنعت و تکنولوژی در سالهای اخیر جای خود را در علوم پزشکی باز کرده است. ترکیب مهندسی پزشکی با توسعه علم دندانپزشکی باعث شده است که تکنیک های جدیدی برای درمان سریعتر و راحت تر به وجود بیاید. براکت های دیمون را از آن جهت که در دهان ثابت می شوند، می توان نوعی از دستگاه ارتودنسی ثابت به حساب آورد. تفاوت آنها با ارتودنسی ثابت تنها مکانیسم جدیدی است که امکان حذف حلقه های لاستیکی را می دهد. بنابراین براکت دیمون علاوه بر تفاوت عملکردی، تفاوت ظاهری محسوسی نیز با براکت ثابت دارد.

براکت دیمون نوعی از براکت است که با سیستم سلف لیگیت کار می کند. این نوع براکت که از جنس فلز است، همانند براکت های معمولی به کار می رود. تنها تفاوت آن این است که به جای تنظیم و سفت کردن سیم ها توسط پزشک و در جلسات معاینه، با مکانیسمی لغزشی کار می کند. در این مکانیستم براکت و سیم به هم وصل می شوند و با جابه جایی دندان ها خود به خود دوباره تنظیم شده و حرکت می کنند. این سیستم نسبتا جدید باعث می شود که استفاده از دستگاه ارتودنسی دیمون راحت تر بوده، نیاز به معاینات کمتر شده و نتیجه بهتری در زمان کوتاهتر حاصل شود. همچنین براکت های ارتودنسی دیمون کوچکتر از براکت ها معمولی هستند و به همین دلیل ظاهر خوشایند تری دارند.

درمان با براکت دیمون چگونه است؟

از براکت ارتودنسی دیمون مانند دیگر براکت ها برای جابه جا کردن دندان به جایگاه بهتر استفاده می شود، اما این نوع از براکت از شیوه متفاوتی برای این کار استفاده می کند. براکت های دیمون توسط سیمی به هم وصل می شوند که نگین های براکت را بدون اینکه فشار اضافی به وجود بیاورد به هم متصل می کند. دستگاه به وجود آمده به مرور زمان تنگ می شود و به این ترتیب دندان ها را جابه جا می کند. در دستگاه ارتودنسی دیمون نیروی اعمال شده کمتر از براکت معمولی است.

استفاده از براکت دیمون چه  مزایایی دارد؟

  • ظاهر زیباتر:

براکت های دیمون به دلیل کوچکتر بودن ظاهر بهتری نسبت به براکت های معمولی دارد.

  • زمان درمان کوتاه تر:

در برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که استفاده از براکت ارتودنسی دیمون دوره درمان را تا چند ماه کوتاه تر می کند.

  • مراجعه کمتر به متخصص ارتودنسی:

استفاده از براکت دیمون به دلیل تنظیمات خاص دستگاه نیاز کمتری به مراجعه به متخصص دارد.

  • فشار کمتر روی دندان ها:

اعمال فشار کمتر روی دندان ها باعث می شود که بیمار درد کمتری حس کند. بیمارانی که با ارتودنسی دیمون درمان می شوند، تجربه درد کمتری را نسبت به انواع دیگر ارتودنسی حس می کنند.

  • کاهش اصطکاک:

در ارتودنسی های معمول از حلقه های الاستیک استفاده می شود که باعث ایجاد اصطکاک می شوند. اصطکاک باعث فرسایش دندان و در نتیجه خراب شدن آن در طول زمان می شود. در ارتودنسی دیمون حلقه های الاستیک حذف شده و در نتیجه اصطکاک کمتری به دندان وارد می شود.

  • فضای کمتر برای تجمع باکتری ها:

به دلیل کوچکتر بودن براکت دیمون فضای کمتری برای رشد باکتری ها وجود دارد.

استفاده از دستگاه ارتودنسی دیمون چه معایبی دارد؟

براکت دیمون مزایای زیادی دارد، اما نمی توان گفت که بی نقص است. برخی از معایب استفاده از دستگاه ارتودنسی دیمون به شرح زیر است.

  • اگر به دنبال درمانی هستید که قابل مشاهده نباشد، ارتودنسی دیمون انتخاب خوبی نیست. این ارتودنسی سیم فلزی دارد که در دهان دیده می شود بنابراین همان ظاهر سیم کشی شده دندان در اتودنسی سنتی را دارد. در برخی از موارد که براکت های دیمون شفاف هستند، ظاهر دندان ها بهتر و سیم ها کمتر قابل مشاهده اند.
  • مانند هر دستگاه ارتودنسی دیگری، ارتودنسی دیمون هم در چند روز اول درمان ممکن است ایجاد ناراحتی کند، اما به زودی این احساس رفع می شود.
  • هزینه براکت دیمون بیشتر از دستگاه ارتودنسی معمولی است.

سایر وسیله های ارتودنسی شفاف مانند الاینرهای شفاف (اینویزالاین) نیز میتوانند بدون ایجاد ظاهر فلزی دندانها را صاف و مرتب کنند اما این گزینه برای همه افراد مناسب نیست و تنها در موارد اصلاحات جزئی کارایی دارد. ارتودنسی لینگوال نیز ممکن است مشکلاتی را برای گفتار بیمار ایجاد کند. گر چه هر کدام از این درمان ها در صورت صلاحدید متخصص ارتودنسی برای بیمار کاربردی و مفید هستند.

مطالب مرتبط :

ارتودنسی دیمون ؛ عملکرد براکت و مکانیزم لغزشی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج