ارتودنسی نامرئی
مهر ۱۷, ۱۳۹۶
ردیف کردن دندان ها
ردیف کردن دندان | مرتب کردن دندان
مهر ۱۸, ۱۳۹۶

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال به جای جلوی دندان در پشت دندان ها در کنار زبان و کام نصب می شود و به این ترتیب جایگزینی زیبا برای کسانی است که می خواهند دندان هایشان صاف شود بدون آنکه دستگاه ارتودنسی شان پیدا باشد.با وجود حدود چهار و نیم میلیون نفری که تنها در ایالات متحده از ارتودنسی استفاده می کنند، ارتودنسی لینگوال  یکی از درمان های ضروری به نظر می رسد. به خصوص که معمولا بیست و پنج درصد از بیماران ارتودنسی را بزرگسالان تشکیل می دهند، مشخص نشدن این نوع درمان در دهان بیمار می تواند راهکار مناسبی برای جنبه زیبایی ارتودنسی داشته باشد.

فهرست مطالب:

تاریخچه ارتودنسی لینگوال

از زمان ظهور دستگاه ارتودنسی لینگوال در میانه تا پایان دهه ۱۹۷۰ میلادی، این دستگاه دچار دگرگونی های بسیاری شده است. موج محبوبیت اولیه این دستگاه با تولید انبوه براکت های لینگوال و توزیع آنها در ایالات متحده آمریکا در ۱۹۷۹ آغاز شد. در همین زمان به طور ناگهانی رسانه ها و عموم مردم از این تکنیک جدید باخبر شدند. که بدون نیاز به دستگاه های سنتی که به بیرون دندان ها نصب می شدند، به صاف کردن دندان ها می پردازد. مهم نیست که براکت های معمولی یا دیگر آلترناتیوهای موثر معادل آن در طول سال ها چه پیشرفت هایی از نظر زیبایی داشته اند. با وجود همه این گزینه ها همچنان بزرگسالانی وجود دارند که به دلیل خجالت از سیم های دندان به دنبال درمان ارتودنسی نمی روند.

ارتودنسی لینگوال در آمریکا

پروتکل های کلینیکی در آن زمان هنوز به اندازه کافی واضح و روشن نبودند، در نتیجه بسیاری از متخصصان احساس می کردند که مجبورند موارد ارتودنسی لینگوال را بدون آمادگی کامل انجام دهند. متخصصان ارتودنسی معتقد بودند که تکنیک جدید ارتودنسی لینگوال نیازمند توجه دقیق تری به جزئیات و اساسا رویکرد متفاوتی به برنامه ریزی و بیومکانیک درمان است.

اولین شواهد کار بر روی دستگاه ارتودنسی لینگوال به حدود سال ۱۹۷۵ باز می گردد که دو متخصص ارتودنسی در ژاپن و آمریکا به طور همزمان اما مستقل، شروع به کار بر روی سیستم های ویژه خود برای قرار دادن بریس ها در سطوح داخلی دندان ها بودند. نمونه های اولیه بر اساس دستگاه ی اصلاح شده ی سنتی بودند که بر روی سطح خارجی دندان ها نصب می شد. اعتبار زیادی برای کار بر روی براکت های سیستم ارتودنسی لینگوال به دکتر کراوان کورز و همکارانش در کالیفرنیا تعلق می گیرد. آنها سیستم اولیه براکت های لینگوال با نام کورز/اورمکو را توسعه دادند. در همان دوره زمانی، پیشرفت های قابل توجهی نیز توسط پرفسور کینیا فوجیتا از دانشگاه دندانپزشکی کاناگاوا در ژاپن صورت گرفت.

 مراحل ارتودنسی لینگوال

مراحل ارتودنسی لینگوال شامل گرفتن قالب دندانها می شود که پس از آن به لابراتوار دند انپزشکی فرستاده می شود تا از روی آن براکت های سفارشی مخصوص دندان بیمار ساخته شود. این مرحله در حدود شش هفته به طول می انجامد و با کامل شدن براکت ها، متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از فرآیند خاصی بریس ها (braces) را در پشت سطح دندانها نصب کند.

ارتودنسی لینگوال

مانند ارتودنسی معمولی، این محصول نیز با ایجاد فشاری آرام اما مداوم بر دندان ها کار می کند و به آنها کمک کند تا به آرامی به جای مناسب خود حرکت کنند. درمان ارتودنسی لینگوال می تواند از ۱۸ تا ۳۶ ماه طول بکشد که بستگی به شدت مشکلات بیمار دارد.

هزینه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال ارزش سرمایه گذاری را دارد، اما نیازهای خاصی نیز دارد. به دلیل اینکه این نوع ارتودنسی برای هر فرد به طور جداگانه ساخته می شود، هزینه آن بیشتر از ارتودنسی های معمول است و فرآیند آن نیز پیچیده تر است. یکی از مهم ترین شاخص هایی که باید در نظر گرفته شود، هزینه مواد اولیه است. هر دندان براکت، سیم قوسی و نصب خاص خود را دارد. هزینه درمان ارتودنسی لینگوال تا ۵۰۰۰ دلار یا بیشتر هم می رسد، بنابراین باید پیش از هر اقدامی ببینید که کدام نوع از ارتودنسی لینگوال تاثیر بیشتری بر روی دندان های شما دارد.

همه متخصصان ارتودنسی، ارتودنسی لینگوال را به بیماران خود پیشنهاد نمی دهند چرا که این نوع درمان نیازمند آموزش و تخصص تکنیکی است. انجمن ارتودنسی لینگوال آمریکا متخصصان ارتودنسی که این نوع درمان را ارائه می دهند معرفی می کند.

مدل ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال

انتخاب برند برای انجام این کار، به متخصص ارتودنسی و پیشنهاداتش و ترجیح شما بستگی دارد. فرقی ندارد که چه کسی کار را انجام میدهد، دستگاه های دهانی به یک شیوه عمل می کنند. تفاوت تنها در طراحی آنهاست و اینکه چگونه به پشت دندان متصل و محکم می شوند. چند تا برندهای محبوب ارتودنسی لینگوال شامل این اسامی هستند:

  • اینکاگنیتو (Incognito)
  • آی بریسز (iBrace)
  • این اویشن (In-Ovation)
  • سیستم لینگوال لایت STb
  • سوراسمایل لینگوال (Suresmile Lingual QT)

ارتودنسی لینگوال از درون دهان

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

همانند هر گونه دیگری از ارتودنسی، بهداشت بالای دهان و دندان برای اطمینان از اینکه پوسیدگی دندان و التهاب لثه اتفاق نمی افتد، لازم است. بهداشت دهان و دندان مناسب شامل این موارد است:

  1. مسواک زدن دو بار در روز و هر بار حداقل دو دقیقه
  2. استفاده از مسواکی منحنی شکل نرم برای تمیز کردن  لثه ها و دندان
  3. استفاده از نخ دندان به صورت روزانه یا استفاده از مسواک میان دندانی (در صورت وجود فاصله بین دندان ها) برای از میان بردن باکتری ها و باقی مانده غذاها میان دندان
  4. استفاده از دستگاه هایی که با فشار آب را به داخل دهان می فرستند تا باقی مانده غذا از میان براکت ها و دندان ها بیرون بیاید.
  5. شستن دهان با دهانشویه فلوراید برای افزایش مقاوت دندان ها

نصب ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال ممکن است که باعث ناراحتی زبان و در نتیجه حساس شدن آن بشوند. استفاده از واکس جلوی دندان پایینی برای پوشاندن ارتودنسی می تواند به بهبود درد این ناحیه کمک کند. افراد در حال درمان ممکن است با مشکلاتی در تلفظ کلمات و صحبت کردن مواجه شوند. با تمرین کافی، این افراد به حضور ارتودنسی در پشت دندان هایشان عادت می کنند و حرف زدن برایشان راحت تر می شود.

داشتن لبخندی زیبا ارزش ناراحتی موقت و هزینه ارتودنسی را دارد. برخی از افراد به دلیل تفاوتی که ارتودنسی در ظاهر ایجاد می کند، در سرمایه گذاری برای آن شک دارند. پاسخ این مشکل ارتودنسی لینگوال است. چه شما بتوانید ارتودنسی را ببینید و چه نتوانید، باید گزینه مناسب خودتان را برای دندان هایتان بیابید.

برای یافتن پاسخ ابهامات خود در مورد درمان به صفحه سوالات متداول ارتودنسی مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج