ارتودنسی ثابت
مهر ۱۰, ۱۳۹۶
ارتودنسی نامرئی
مهر ۱۷, ۱۳۹۶

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون ؛ تعریف کلی

ارتودنسی دیمون یا سیستم براکت های سلف لیگیت هر روز محبوبیت بیشتری را نزد متخصصان ارتودنسی کسب می کند. این نشان دهنده مهندسی این محصول با کیفیت بالا، راحتی نسبی استفاده و قابل اتکا بودن ارتودنسی دیمون است. به هر حال، این مسئله ممکن است به ادعاهای تولیدکنندگان در مورد عملکرد عالی این محصول مرتبط باشد.

 

مطالب مرتبط :

هزینه ارتودنسی دیمون

برای بسیاری از افراد هزینه ارتودنسی دیمون یکی از موارد تعیین کننده در انتخاب این روش درمانیست. در صورتی که هزینه درمان به این شیوه خیلی بیشتر از روش معمول باشد، بیمار روش کم هزینه تر را ترجیح می دهد. به همین دلیل قیمت ارتودنسی دیمون یکی از اولین مواردیست که مورد پرسش قرار می گیرد. اما پاسخ به این سوال به راحتی امکان پذیر نیست. همانند روش های دیگر ارتودنسی قیمت انجام درمان به شدت مشکلات ناهنجاری های دندان بیمار بستگی دارد. اگر بیمار با مشکلات عدیده ای مواجه باشد که درمان را طولانی تر کند، هزینه بالاتر می رود. به همین صورت بیمارانی که تنها با مشکلاتی جزئی مواجهند با هزینه ای کمتر روبرو می شوند. پس در این مورد تنها می توان هزینه تقریبی ارتودنسی دیمون را محاسبه کرد. نکته مهم دیگر در هزینه ارتودنسی به روش دیمون تجربه و مهارت متخصص است. واضح است که تجربه بالاتر پزشک ضامن درمانی مطمئن تر است.

عملکرد روش ارتودنسی دیمون

روش ارتودنسی دیمون علاوه بر همه ویژگی های ذکر شده باعث می شود که مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی در طول درمان کمتر شود. عملکرد دستگاه به شیوه سلف لیگیت است. اما این به چه معناست؟ براکت های دیمون به جای کش از مکانیزم لغزشی برای ارتباط دادن سیم های قوسی استفاده می کنند.

ارتودنسی دیمون یا سلف لیگیت

تاریخچه ارتودنسی دیمون ( یا ارتودنسی سلف لیگیت )

براکت های ارتودنسی دیمون یا براکت سلف لیگیت با عنوان براکت های سریع در ابتدا در دهه ۱۹۸۰ به محبوبیت رسیدند. این نوع ارتودنسی زیباتر است زیرا براکت آن اندازه کوچکتری نسبت به دیگر براکت های ضد زنگ استیل دارد. همچنین در این نوع ارتودنسی نیازی به بندهای پلاستیکی یا سیمی برای هدایت دندان ها نیست. براکت های سلف لیگیت در ارتودنسی دیمون کمترین میزان نیروی اصطکاک جنبشی و ایستا را به دندان ها وارد می کنند. براکت های دیمون از جنس پلی کربنات نیروی اصطکاکی تولید می کنند که بیشتر از براکت های دیمون از جنس استیل ضد زنگ است. اما قابل مقایسه با نیروی تولید شده توسط براکت های معمولی استیل ضد زنگ است.

براکت های دیمون که فرمی لوله ای دارند، چندین دهه قبل با نام Ormco Edgelok 26 به عنوان اولین نوع از این دسته ظهور کردند. که بلافاصله پس از آنها براکت سریع به بازار آمدند. هر دو این براکت های اولیه سلف لیگیت همزمان با رونق پدیده دستگاه سیم صاف عرضه شدند. به همین دلیل توانایی های جدیدی که سیم های تیتانیومی آنها می توانستند انجام دهند، مورد بی توجهی قرار گرفتند.

دیمون از سال ۱۹۹۵ به کار بر روی نسخه براکت های سلف لیگیت اش ادامه داد و به طور بنیادی نوع سیم های قوسی و توالی استفاده از آنها توسط پزشکان را تغییر داد. به همین دلیل عموم براکت های سلف لیگیت به نام شخص او “ارتودنسی دیمون” خوانده می شوند. تجربه او نشان داده است که در درمان بیماران زیادی می توان جا به جایی دندان های پیشین، کشیدن برخی دندان ها و گسترش سریع کام را حذف کرد. او شواهد کلینیکی قانع کننده ای را برای انجام این کار به صورت مداوم ارائه می دهد.

مزایای ارتودنسی به روش دیمون

روش ارتودنسی دیمون سریعتر از ارتودنسی معمولی به نتیجه می رسد و دلیل آن این است که دندان ها بدون اینکه احتیاج به تنظیم کش ها داشته باشند، جا به جا می شوند. این باعث می شود که دندان ها تحت فشار و سایش کمتری قرار بگیرند و متعاقبا طبق ادعاهای تولید کنندگان براکت دیمون درمان با درد کمتری همراه باشد. تمیز کردن و استفاده از مسواک در ارتودنسی دیمون راحت تر است. علاوه بر آن مراجعه کمتر به دندانپزشک باعث صرفه جویی بیشتر در وقت و هزینه بیمار می شود.

فیلم جهت مشاهده نحوه کار ارتودنسی به روش دیمون

ارتودنسی ثابت به روش دیمون

لازم به ذکر است که سیستم ارتودنسی دیمون نوعی از ارتودنسی ثابت است که برای اصلاح مشکلات دندان و فک استفاده می شود. گفته می شود که با عدم استفاده از کش ها در روش دیمون، سیم ها آزادانه و بدون اصطکاک در حفره های براکت ها حرکت کنند. برخی معتقدند که این ادعا صحیح نیست زیرا این حرکت آزادانه باعث چرخش و کج شدن بیشتر دندان پیش از ارتباط لبه براکت با سیم می شود که اصطکاک را نتیجه می دهد.

برخی نیز معتقدند که این شیوه باعث می شود که جا به جایی دقیق دندان ها امکان پذیر نباشد. ادعای دیگر این روش درمان این است که عدم استفاده از کش باعث می شود که بهداشت دهان بیشتر و راحت تر حفظ شود اما نتیجه تحقیقات در این زمینه بسیار دو پهلوست و شواهدی هم در تایید و هم در رد این ادعا دیده شده است. برای نگه داشتن سیم ها در جای خودشان، سیستم دیمون از گیره های  کوچک کشویی استفاده می کند. اضافه کردن نقاط Stop روی سیم ها به جلوگیری از جابه جایی آنها از موقعیت مناسب کمک می کند.

اطلاعات بیشتر —— > درمان ارتودنسی با براکت

 

مقایسه مزایای ارتودنسی دیمون و ثابت

لابراتوارهای تولید کننده این نوع ارتودنسی ادعا می کنند که این روش درمان هم به نفع بیمار و هم به نفع متخصص ارتودنسی دیمون است. نحوه عملکرد براکت های روش دیمون باعث حرکت تدریجی دندان ها مناسب با وضعیت بیمار می شود. با اینکه تحقیقات نشان دهنده درستی ادعاهای تولید کنندگان در مورد مراجعه کمتر به دندانپزشک در طول درمان است، هیچ کدام از این مطالعات نشان دهنده درد کمتر بیماران روش دیمون نبوده است. همچنین در مقایسه دو روش ارتودنسی معمولی و ارتودنسی دیمون ( در حالتی که هر دو از سیم های قوسی یکسان استفاده می کنند)، هیچ نشانی از این نیست که براکت های دیمون می توانند سریعتر یا با کیفیت بالاتری دندان ها را مرتب کنند. در واقع در بهترین حالت، نتیجه هر دو ارتودنسی با کیفیت و طول درمان تقریبا یکسان است.

ارتودنسی سنتی با کش هایی(Oring) بسته می شوند که باعث بروز اصطکاک و فشار هستند. این مسئله باعث می شود که درمان آرام تر و با راحتی کمتری پیش برود. سیستم ارتودنسی دیمون از مکانیزم اسلایدی (Sliding) برای نگه داشتن سیم استفاده می کند که اجازه می دهد دندان ها آزادانه تر، سریعتر و با راحتی بیشتری حرکت کنند. روش طراحی ارتودنسی دیمون به گونه ای بوده است که این دستگاه ظریف و راحت است و تمیز کردن آن به آسانی انجام می شود. بدون وجود کش ها که محل مناسبی برای رشد انواع میکروب هستند، ارتودنسی دیمون بهداشت دهان و دندان در طول درمان را راحت تر می کند. علاوه بر این سیستم دیمون براکت های شفاف هم با نام “براکت سرامیکی دیمون”دارد که باعث می شود ارتودنسی کمتر در دهان قابل مشاهده باشد.

 

مزایای ارتودنسی دیمون

اجزا ارتودنسی دیمون

درمان ارتودنسی با سیستم دیمون، با سیم های بسیار سبک ۰.۰۱۴ اینچی از جنس آلیاژ مس، نیکل و تیتانیوم (CuNiTi) شروع می شود. این سیم ها به دلیل آنکه از قوس های معمولی عریض تر هستند، از شکلی غیر آناتومیک دارند. پس از آنکه دندان به اندازه کافی بهبود یافت و سیم ها کارآیی خود را از دست دادند، سیم های قطورتر جای آنها را می گیرند. سیم عریض تر بعدی زمانی استفاده می شود که ممکن است به صورت غیرمستقیم در براکت قرار گیرد. استفاده از سیم های سبک اولیه و قرار دادن غیر مستقیم سیم های سنگین تر ساخته شده از استیل ضد زنگ یا آلیاژ TMA ممکن است فشار بر روی بند های پریودنتال را کم کند. در نتیجه ممکن است جریان خون در این ناحیه بهتر شده و فعالیت غیرفیزیولوژیک استئوبلاستیک را به راه بیندازد. البته، هیچ شواهد محکمی برای دفاع از این ادعا وجود ندارد.

اجزا ارتودنسی دیمون

آنچه غیر قابل انکار است، این است که ارتودنسی دیمون تکنولوژی کلینیکال بدیعی است که انقلابی در درمان ارتودنسی به وجود آورده است. بیمارانی که از این درمان استفاده کرده اند رضایت بسیاری از این سیستم ابراز داشته اند. با کار بیشتر بر روی تکنولوژی براکت دیمون می توان به سیستمی حتی پیشرفته تر دست یافت.

برای یافتن پاسخ ابهامات خود در مورد درمان به صفحه سوالات متداول ارتودنسی مراجعه نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج