ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها
ارتودنسی لینگوال
مهر ۱۸, ۱۳۹۶
نصب ارتودنسی لینگوال
آیا ارتودنسی درد دارد؟
مهر ۱۸, ۱۳۹۶

ردیف کردن دندان | مرتب کردن دندان

ردیف کردن دندان ها

ردیف کردن دندان ( مرتب کردن دندان )

ردیف کردن دندان ها و مرتب کردن دندان ها از چه راه هایی ممکن است؟ آیا در مورد روش های ردیف کردن دندان نامرتب اطلاعی دارید؟ داشتن دندانی نامرتب می تواند تاثیرات بدی در اعتماد به نفس شما داشته باشد. اگر فردی برای ظاهر خود اهمیت قائل باشد، دندان های ناصاف در هنگام لبخند زدن و صحبت کردن می تواند باعث ساکت ماندن و کناره گیری او از جمع شود. پس تعجبی ندارد که عده بسیاری به دنبال مرتب کردن دندان و روش های مختلف آن باشند.

گزینه هایی برای ردیف کردن دندان ( مرتب کردن دندان )

افراد مختلف زمانی که به ردیف کردن دندان فکر می کنند، به طور ناخودآگاه به سراغ ارتودنسی و بریس (brace) می روند. روش های مختلف بسیاری با استفاده از بریس برای مرتب کردن دندان وجود دارد. همچنین روشهای متعددی هم وجود دارد که شامل ارتودنسی نمی شوند. راجع به این گزینه ها در ادامه صحبت خواهیم کرد، اما ابتدا بیایید به انواع مختلف ارتودنسی بپردازیم.

ردیف کردن دندان ها

ردیف کردن دندان با ارتودنسی ثابت

از معمول ترین روش های ردیف کردن دندان استفاده از ارتودنسی ثابت است. با اینکه این شیوه بیشتر در میان نوجوانان معمول است، اما بزرگسالان بسیاری نیز این شیوه را انتخاب کرده اند. ارتودنسی ثابت معمولا دو تا سه سال روی دندان های بیمار می ماند و دوره درمان بستگی به جابه جایی مورد نیاز دندان فرد دارد. طول درمان زیاد به همراه ظاهر نه چندان زیبای این نوع ارتودنسی باعث می شود که بسیاری نسبت به استفاده از آن برای مرتب کردن دندان خود بی میل باشند. ظاهر این روش می تواند ناخوشایند باشد و تاثیر مخربی بر روی اعتماد به نفس فرد بگذارد. اما فوایند آن در طولانی مدت ارزش این معایب را دارد.

مرتب کردن دندان با ارتودنسی لینگوال

از راه های دیگری که برای ردیف کردن دندان بیمار استفاده می شود، ارتودنسی لینگوال است. این روش درمان مشابه ارتودنسی ثابت است و از مجموعه ای از سیم برای جمع کردن و مرتب کردن دندان ها استفاده می شود. تفاوت این شیوه با شیوه قبلی که در واقع مزیت ارتودنسی لینگوال نیز محسوب می شود، این است که این مجموعه سیم ها در پشت دندان ها استفاده شده و قابل مشاهده نیستند. باید به این نکته توجه کنید که این نوع درمان ناراحت کننده است و مدتی طول می کشد تا به آن عادت کنید، اما برای کسانی که قصد مرتب کردن دندان هایشان بدون جلب توجه را دارند، گزینه بسیار مناسبی است.

انواع ردیف کردن دندان

مرتب کردن دندان با پلاک های شفاف

این نوع از ارتودنسی تکنیکی است که دندان ها را بدون استفاده از سیم های قابل مشاهده مرتب می کند. این روش ردیف کردن دندان با سیستمی از پلاک های شفاف کار می کند که به تدریج دندان ها را به جای اصلی خود هدایت می کنند. این پلاک ها می توانند برای غذا خوردن و مسواک زدن در آورده شوند. این شیوه اخیرا در میان بزرگسالانی که مایل نیستند درمانشان قابل مشاهده باشد، با استقبال فراوانی روبرو شده است. باید توجه داشت که این شیوه به اندازه ارتودنسی ثابت و لینگوال برای موارد سخت و پیچیده استفاده نمی شود. پلاک های شفاف تنها قابلیت مرتب کردن دندان هایی را دارند که مشکلات محدودی را تجربه می کنند.

ردیف کردن دندان با پلاک اینمان

پلاک اینمان ترکیبی از ارتودنسی ثابت و پلاک های شفاف است. این روش در حالی که به دلیل وجود سیم های فلزی به اندازه پلاک های شفاف ظریف نیست، قابلیت این را دارد که از دهان بیرون آورده شود. گفته می شود که ردیف کردن دندان به این شیوه سریع تر است و همچنین به اندازه پلاک های شفاف گران نیست.

مرتب کردن دندان با ارتودنسی دیمون

یکی از جایگزین های جالب ارتودنسی فیکس و لینگوال برای ردیف کردن دندان ها ارتودنسی دیمون است. این نوع ارتودنسی به دلیل اینکه سایش در آن به حداقل می رسد گزینه مناسبی محسوب می شود. در این روش بیمار به دلیل عدم وجود گره های الاستیکی وضعیت راحت تری دارد. گفته می شود که این نوع از درمان سریعتر از دیگر انواع ارتودنسی به نتیجه می رسد. این نوع روش مرتب کردن دندان به دلیل تکنولوژی جدید خود دارای علاقمندان بسیاری است.

 

مرتب کردن دندان ها

هزینه مرتب کردن دندان چقدر است ؟

بسته به کشوری که در آن زندگی می کنید، هزینه ارتودنسی متفاوت است. برای مثال در برخی کشورها هزینه مرتب کردن دندان تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. برای مثال کودکان در بریتانیا درمان های اینچنینی را به طور رایگان دریافت می کنند اما بزرگسالان اگر بخواهند با هدف زیبایی ارتودنسی انجام دهند، در کلینیک های خصوصی با هزینه های بالایی روبرو خواهند بود. به طور کل هزینه درمان ارتودنسی هزینه بالایی دارد. همچنین هزینه های درمان اینچنینی نسبت به سن و شرایط دهان و دندان هر بیمار متفاوت می شود. هر چقدر سن بیمار پایین تر باشد، هزینه ها هم پایین تر خواهد بود. گران ترین نوع ارتودنسی پلاک های شفاف هستند که هزینه آنها در اروپا ۴۰۰۰ یورو می باشد. پلاک اینمان که ارزان تر است در حدود ۱۳۵۰ یورو می باشد. ارتودنسی های ثابت و دیمون معمولا در حدود ۱۸۰۰ یورو و ارتودنسی لینگوال از ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.

ردیف کردن دندان بدون استفاده از ارتودنسی

جایگزین هایی برای مرتب کردن دندان به جای ارتودنسی وجود دارد. این روش ها می تواند یک روکش ساده تا جراحی باشد. با اینکه برخی از این روش های می تواند به سرعت عمل کند، برخی دیگر از آنها به عنوان راه حلی دائمی برای هر گونه مشکل مرتب کردن دندان عمل می کنند. روکش ها معمولا برای زیبایی دندان ها چاره فراهم می کنند. این روکش ها به سادگی روی دندانهای کج قرار می گیرند تا آنها را صاف نشان بدهند. این روش برای کسانی مفید است که می خواهند بدون جراحی یا ارتودنسی توهم یک دندان صاف و مرتب را فراهم کنند.
روش دیگر ویند کامپوزیت است. این روش یکی از سریعترین تکنیک های ردیف کردن دندان است. در میان فواید این راه بدون درد بودن آن، سرعت آن (معمولا تنها به یک جلسه نیاز است) و ظاهر طبیعی آن است. عملکرد این روش به این گونه است که از رزینی به رنگ دندان که کامپوزیت نامیده می شود، شکل به رنگ دندان شما ساخته می شود. سپس این کامپوزیت روی دندان شما چسبانده می شود که نمای یک دندان صاف را به آن بدهد. ویند کامپوزیت یکی از کم خرج ترین راه های صاف نشان دادن دندان است، اما به اندازه باقی روش ها ماندگار نیست. مواد استفاده شده در این شیوه ممکن است لکه دار شوند و همچنین به اندازه تاج و روکش استحکام ندارند و امکان شکستن یا تکه شدن آنها وجود دارد.

 

مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی

جراحی برای ردیف کردن دندان

شاید افراطی ترین روش مرتب کردن دندان جراحی باشد. تنها تصور جراحی کردن بسیاری از افراد را از چنین کاری پشیمان می کند، اما این مهم است که پیش از کنار گذاشتن آن به طور کل، درباره آن بیشتر بدانیم. جراحی ردیف کردن دندان معمولا بر اساس این فرضیه انجام می شود که ریشه کجی دندان وجود مشکلی درفک بیمار است. معمولا چنین جراحی بیشتر توسط افرادی انجام می شود که فک پایین آنها از فک بالا جلوتر یا عقب تر است یا اینکه فک آنها به شکل نادرستی قرار دارد. این روش مطمئنا برای افرادی که تنها یک یا دو دندان کج دارند مناسب نیست.

خود جراحی کار سختی نیست و تنها با استفاده از بیهوشی کوتاه مدت انجام می شود و متخصص در آن موقعیت استخوان ها و لثه ها را تغییر می دهد تا با یکدیگر هماهنگ شوند. این روش در حقیقت مزایای طولانی مدتی دارد. زیرا به سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند و از پوسیدگی های ناشی از عدم هماهنگی دندان ها جلوگیری می کند. همچنین تغییر محل فک به بهتر جویدن غذا، گاز زدن و تنفس بهتر کمک می کند. معمولا پیش و پس از جراحی بیمار مجبور است از بریس استفاده کند تا به جابه جایی بهتر دندان ها کمک کند. بنابراین می توان گفت در میان شیوه های مختلف مرتب کردن دندان جراحی هم از گزینه هاییست که می توان به آن فکر کرد.

مطالب مرتبط :

برای یافتن پاسخ ابهامات خود در مورد درمان به صفحه سوالات متداول ارتودنسی مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج