کراس بایت
در یک دندان و فک معمولی دندان های بالایی مقداری روی دندان های پایینی را می پوشانند. در واقع می توان گفت که دندان های بالا مانند پوششی روی سطح بالایی دندان های پایین قرار می گیرند. زمانی که می گوییم دندان ها کراس بایت هستند، به این معنیست که دندان های پایینی روی دندان های بالایی را می پوشانند. اگر دندان های جلوی بالا سمت داخلی دندان های جلو پایین قرار گیرند، کراس بایت، قدامی خواهد بود و اگر دندان های عقب بالا داخل دندان های پایین قرار گیرند، کراس بایت خلفی خواهد بود. اما کراس بایت چه مشکلاتی را برای فرد مبتلا ایجاد می کند؟ از مشکلات به وجود آمده در اثر این چینش دندان می توان از خط لبخند نامتعارف، انحراف آرواره، سایش بیش از حد دندان و صدماتی در مفصل فکی در گیجگاه نام برد.

چرا کراس بایت به وجود می آید؟
دلایل ایجاد کراس بایت می تواند به دو دسته دندانی یا آرواره ای تقسیم شود. فاکتور های موثر در ایجاد آن می توانند ارثی باشند اما عوامل پیرامونی نیز می توانند نقش مهمی را در به وجود آمدن آن ایفا کنند. فاکتور های پیرامونی موثر در ایجاد کراس بایت، تنفس از طریق دهان، مکیدن پستانک یا انگشت، ضربه خوردن دندان در حین رشد و مواردی دیگر از این دست هستند. معمولا در کراس بایت های با عامل ارثی، مشکلات استخوانی بیشتر خواهد بود.

چگونه می توان کراس بایت را درمان کرد؟
هر زمان که این ناهنجاری تشخیص داده شود، بلافاصله باید درمان را شروع کرد. مسلم است که شروع درمان در سنین پایین دارای ارجحیت است. برای تصمیم گیری در مورد نحوه درمان حتما باید با متخصص ارتودنسی مشورت شود.

 
 
 
تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج