پلاک متحرک یکی از ابزارهای مهم ارتودنسی است که دارای بدنه پلاستیکی شکل ضخیم است که از سیم هایی متناسب با اندازه دندان ساخته شده است. درصورتی که پلاک ارتودنسی در سقف دهان قرار گیرد جهت حفظ مرتب بودن دندان های فک بالاست و اگر در فواصل بین دندان های پایین و زبان قرار گیرد  متعلق به برقراری نظم در دندانهای فک پایین است.

از موارد تجویز پلاک متحرک می توان همزمان با درمان ارتودنسی ثابت و یا قبل از آن و همچنین بصورت مستقل نام برد. بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی و خارج کردن بریس ها از دهان، احتمال اینکه دندان ها به وضعیت نامرتب خود بازگردندند، زیاد است. در این موارد از پلاک ارتودنسی برای حفظ وضعیت دندان ها استفاده می شود.

پلاک ارتودنسی برای حفظ نظم و ثبات محل قرارگیری دندان ها بعد از درمان ارتودنسی بسیار ضروری است و مدت زمان استفاده از پلاک توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود. در واقع بعد از اینکه دستگاه ارتودنسی ثابت از دهان خارج شد و مرحله درمان با موفقیت پایان یافت مرحله ثبات موقعیت دندان ها آغاز می شود .

 

مراقبت های ویژه هنگام استفاده از پلاک متحرک

با توجه به اینکه دریافت نتیجه پایانی ارتودنسی از استفاده پیوسته از دستگاه های ارتودنسی  ، مراقبت و نگه داری و … تاثیر میگیرد لذا هنگام استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی توجه به موارد زیر لازم و ضروری است :

– زمان استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی در طول مدت ۲۴ ساعت شبانه روز است به جز موارد زیر :

  • هنگام خوردن غذا حتما پلاک را از دهان خارج نمایید.
  • مسواک زدن دندان ها ( برای اطلاعات بیشتر ویدیو نحوه مسواک زدن ارتودنسی را مشاهده نمایید )
  • هنگام ورزش های پر خطر
  • در هنگام شنا کردن نیز نباید از پلاک استفاده شود!

– پلاک های دندان را بعد از هر وعده غذایی هنگام مسواک زدن دندانها به کمک مسواک دیگری بدون خمیر دندان تمیز کرده و با آب شستشو دهید.

– به هیچ وجه از آب گرم یا آب جوش برای شستشوی پلاک متحرک ارتودنسی استفاده نکنید. ( زیرا آب جوش به بدنه پلاک اسیب وارد مینماید )

– پلاک های متحرک روزه را باطل نمیکنند.

– توصیه می شود برای تقویت جریان خون و کمک به بهداشت زیر پلاک، پس از مسواک زدن سقف دهان را به آرامی با نرمی انگشت شست ماساژ دهید.

توجه :
فرد در روزهای اول استفاده از پلاک دچار موارد ناخوشایندی چون طعم بد دهان، حالت تهوع، مشکل در تکلم، ترشح زیاد آب دهان و … می شود که پس از مدت کوتاهی استفاده از آن، علائم ناخوشایند از میان میروند.

 

 

 

 

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج