کراودینگ یا نامرتبی دندان ها

نامرتبی دندان ها یا کراودینگ نیز یکی از ناهنجاری های شایع دهان و دندان است که میتواند پیامدهای زیادی داشته باشد. شدت این ناهنجاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمول ترین آن به دلیل متفاوت بودن اندازه فک ها و اندازه دندان ها ایجاد میشود. زمان که دندان هایی با سایزهای بزرگتر از معمول در فک هایی کوچکتر از معمول دچار کمبود فضای لازم جهت رشد می شوند مجبور به ایجاد نامرتبی بیش از حد دندان ها می شوند. در بعضی افراد این نامرتبی دندان ها معمولی است اما در بعضی افراد شرایط پیچیده تر و حاد تر میشود بطوری که بیمار دچار احساس درد شدیدی در فک و دندان های خود می شود.

از مشکلات عمده دندان های نامرتب :

- ایجاد مشکل زیبایی هنگام لبخند - ایجاد اختلال هنگام تکلم یا صحبت کردن - تجمع خرده های غذایی - ایجاد جرم بین دندان ها - انحراف فک در موارد خاص - افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها - التهاب لثه - احساس درد هنگام جویدن - وجود دندان اضافه در دهان - عدم دسترسی به تعدادی از دهان ها جهت تمیز کزدن و مسواک زدن

مهمترین دلایل بروز کراودینگ

  • اندازه کوچک قوس دندانی
  • عرض زیاد دندان ها
  • اختلالات تکاملی حین رویش دندان ها

علائم و نشانه ها

این نوع ناهنجاری از روی ظاهر قوس های دندان خصوصا هنگام لبخند قابل تشخیص است. در این حالت هنگام لبخند ، دندان ها هم پوشانی دارند و دارای هماهنگی عادی نمی باشند و ممکن است تعدادی از دندان ها برای یافتن محل مناسب برای قرار گرفتن، متمایل به سمت داخل و یا بیرون شوند. نشانه های نامرتبی دندان ها در کودکان و بزرگسالان متفاوت است. نامرتبی دندان ها در کودکان ممکن است هنگامی که دارای دندان شیری هستند و بعضی از دندان های دائمی در حال بیرون آمدن هستند ، ایجاد میشود. دلیل اصلی ایجاد این مورد ، بزرگتر بودن دندان های دائمی نسبت به دندان های شیری از دست رفته می باشد. بنابراین عمده ایجاد فاصله بین دندان ها در کودکان بعد از بیرون امدن و رشد دندان های دائمی رویت می شود. در بزرگسالان هنگام بروز ناهنجاری نامرتبی دندان ها و بی نظمی و دندان های کج باعث ایجاد مشکلات بسیار دیگری از جمله جمع شدن مواد خوراکی میان دندان ها و ایجاد پلاک دندان و جرم می شود. بعد از به وجود امدن این مشکلات بیمار درگیر مشکلات التهاب لثه و ... می شود. لذا ضروری است که هر چه سریعتر برای اصلاح وضعیت دندان ها به متخصص ارتودنسی جهت معاینه و تشخیص و میزان شدت ناهنجاری مراجعه شود.

درمان کراودینگ

تأمین فضای لازم جهت ردیف کردن دندانهای نامرتب بسته به کیس مستلزم کشیدن دندان و یا افزايش اندازه قوس دندانی بدون كشيدن دندان است.

فاکتورهای اثرگذار در انتخاب بین ارتودنسی با کشیدن دندان یا ارتودنسی بدون کشیدن دندان عبارتند ار: میزان کمبود فضای قوس دندانی، وضعیت بافت نرم لب ها و نیمرخ بیمار، شیب دندانهای جلویی، ناهنجاری فکی زمینه ای و البته سلیقه بیمار در خصوص فرم نهایی لب ها و دندانها.

 
 
 
تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج