عقب بودن فک پایین

به عقب بودن فک پایین ناهنجاری کلاس II هم گفته می شود. مشکلات ناشی از ناهنجاری کلاس II ظاهر ناخوشایندی به بیمار می دهد. این تنها مشکلی نیست که این نوع ناهنجاری دهان و دندان ایجاد می کند. در بسیاری از موارد بیمار با شکستن دندان های جلویی فک بالا مواجه می شود که شرایط را برایش مشکل تر می کند. ناهنجاری کلاس II دو حالت دارد. یعنی یا فک بالا جلو آمده است یا اینکه فک پایین دچار عقب رفتگی است. در هر دو حالت فاصله ای میان فک بالا و پایین در حالت بسته بودن دهان وجود دارد.

چه عواملی مسبب عقب بودن فک پایین می شوند؟

فاکتورهایی که در بروز ناهنجاری کلاس II تاثیر گذارند، به دو دسته پیرامونی و ژنتیکی تقسیم می شوند. از عوامل پیرامونی مهم که در عدم رشد فک پایین موثرند، باید تروما یا آسیب را نام برد. اگر کودکی دچار ضربه شدید به فک شود، ممکن است که این ضربه منجر به بروز مشکلات رشد در فک شود. در صورت اینکه ضربه به یک سمت صورت وارد شده و تقارن چهره و فک را از بین ببرد، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود تا اقدامات درمانی به سرعت صورت گیرد. اما مهم ترین دلیل بروز ناهنجاری کلاس II عوامل ژنتیکی و ارثی می باشد. فاکتور هایی نظیر اختلالات رشد در دوران حاملگی مادر و یا در هنگام کودکی نیز می توانند باعث بروز این ناهنجاری شوند.

ناهنجاری کلاس II چگونه درمان می شود؟

اگر درمان این ناهنجاری در دوران کودکی انجام گیرد، می توان رشد فک را به مسیر درست باز گرداند. باید توجه داشت که برای درمان در نظر گرفتن وضعیت و مقدار ناهنجاری بیمار ضروری است. در سن رشد کودک که در محدوده ده تا دوازده سالگی محسوب می شود، می توان از دستگاه های فانکشنال و انواعی از هدگیر برای درمان استفاده کرد. با رشد استخوان فک، این دستگاه ها با وارد کردن فشار و هدایت رشد، فک را در مسیر مناسب خود قرار می دهند.

هنگامی که سن بیمار بالاتر می رود، روند رشد آهسته شده و دیگر نمی توان از درمان های با استفاده از دستگاه های ارتوپدی استفاده کرد. بیماران بزرگسالی که برای درمان عقب بودن فک پایین مراجعه می کنند، چند گزینه دارند. این روشها با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود و توصیه متخصص ارتودنسی بسیار مهم است. در این زمان متخصص ارتودنسی می تواند راه های درمان نظیر ارتودنسی با جراحی فک و به کار گیری سیستم فیکس فانکشنال را به بیمار پیشنهاد دهد.

   
 
 
تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج