دستگاه فیکس فانکشنال

دستگاه فانکشنال نوعی از انواع درمان های ارتودنسی می باشد که برای اصلاح ناهنجاری های فکی و اختلالات دندانی کلاس || استفاده می شود. اختلال کلاس || هم به این صورت که دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین قرار می گیرند. این دستگاه های فانکشنال به دو دسته متحرک و ثابت تقسیم می شوند.

دستگاههای فانکشنال ثابت( Fixed functional appliances) از نظر تئوري تقريبا همان کاربرد دستگاههای فانکشنال متحرک را دارند. با این تفاوت که توسط ارتودنتیست روی دندان های بیمار نصب شده و بیمار شخصا توانایی خارج کردن آنها را ندارد. پس تحت این شرایط نیاز به همکاری بیمار هم کمتر می شود.

ویژگی های دستگاه فانکشنال ثابت

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از دستگاه فیکس فانکشنال، حداقل نیاز به همکاری بیمار در روند درمان و استفاده مرتب از دستگاه توسط او می باشد.

رعایت نکات بهداشتی و مراقبت نظافتی در فانکشنال ثابت دشوار بوده و نیاز به دقت بیشتری داشته و زمان بر خواهد بود.

برخلاف دستگاه فانکشنال متحرک که بیمار هر زمانی که اراده کند می تواند آن را از دهانش خارج کند، در نوع ثابت دیگر امکان جابه جایی بدون دخالت پزشک معالج وجود نخواهد داشت.

به طور کلی در خصوص اصلاح و درمان ناهنجاری های درمانی، دستگاه فانکشنال متحرک استفاده ی بیشتری به نسبت نوع ثابت دارند.

انواع فانکشنال های ثابت

از معروف ترین انها می توان هربست را نام برد. که تحت مکانیزمی خاص فک بیمار را به سمت جلوتر کشیده تا در موقعیت ایده ال خود قرار بگیرد و به این ترتیب، شرایط فک را تنظیم و فرایند درمان را تکمیل می سازد.

به طور کلی انواع مختلف دستگاه های ثابت وجود دارد که عبارتند از Herbst و MARA و sus2 می باشد.

هزینه دستگاه های فانکشنال ثابت

هزینه درمانی دستگاه فانکشنال ثابت تا حدودی نسبت به حالت متحرک آن بیشتر است. شاید یکی از دلایلی که استفاده از این نوع چندان متداول نیست، به همین علت باشد.

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج