جلو بودن فک پایین

جلو بودن فک پایین که به آن ناهنجاری کلاس III نیز می گویند، وضعیتی است که در آن فک پایین جلوتر از فک بالا قرار میگیرد. ظاهر ناخوشایند تنها مشکلی نیست که این ناهنجاری ایجاد می کند، بلکه مشکلاتی از قبیل اختلال عملکردی مفصل فک در گیجگاه و عملکرد جویدن توسط بیمار می تواند دردسرهای بسیاری را به دنبال داشته باشد.

ناهنجاری کلاس III می تواند ناشی از جلو بودن فک پایین یاعقب بودن غیر عادی فک بالا باشد که در هر دو وضعیت در صورتی که از نیمرخ به صورت بیمار نگاه کنیم، خواهیم دید که خط پروفایل بیمار به صورت منحنی مقعر است.

چه عواملی مسبب ناهنجاری کلاس III هستند؟

از مهم ترین دلایلی که مسبب این نوع ناهنجاری است، می توان از ارث نام برد. مواردی وجود دارد که در هنگام قفل شدن دهان بیمار برای راحتی بیشتر فک پایین را جلوتر قرار می دهد. عامل اصلی این حرکت بیمار تداخل دندان ها با هم است. در این موارد می بایست بیمار سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

چگونه می توان ناهنجاری کلاس III را درمان کرد؟

اگر دلیل اصلی جلو آمدن فک پایین به دلیل تداخلات دندانی باشد، بهترین درمان ارتودنسی است که با حل مشکلات دندانی، جا به جایی عملکردی فک پایین از میان رفته و بیمار به حالت طبیعی آرواره خود باز گردد.

اگر دلیل اصلی ناهنجاری، فقدان رشد کافی فک بالا باشد و فک پایین وضعیتی عادی داشته باشد، در سنین رشد که از 8 تا 12 سالگی محسوب می شود، می توان با به کار گیری برخی دستگاه های ارتوپدی رشد آرواره بالایی را زیاد کرد. باید توجه داشته باشیم که این شیوه درمان در سنین پایین، ضامنی برای باقی ماندن وضعیت عادی فک در سال های بعدی نیست. ممکن است که بیمار در سالهای آتی دوباره با این مشکل مواجه شود.

اما چه دستگاه هایی برای درمان این ناهنجاری استفاده می شوند؟

سیستم های ارتوپدی مورد استفاده در این زمینه ماسک صورت و پلاک های متحرک هستند. برخی از متخصصین ممکن است به کارگیری چین کپ را پیشنهاد بدهند، اما این دستگاه به دلیل مشکلات فانکشنال و علمی دیگر استفاده ای نداشته و در اغلب جوامع مدرن کنار گذاشته شده است.

برای بیماران مبتلا به این ناهنجاری که از سن رشد رد شده باشند، درمان های متفاوتی متناسب با شدت ناهنجاری پیشنهاد می شود. در برخی موارد اقدام به ارتودنسی می تواند درمان را به تنهایی انجام دهد اما در برخی موارد دیگر انجام جراحی ناگزیر است. متخصص ارتودنسی پیش از پیشنهاد راهکار درمانی همه جوانب لازم را گوشزد کرده و به شما حق انتخاب نوع درمان را خواهد داد.

  
 
 
تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج