ناهنجاری اپن بایت، یکی از انواع مال اکلوژن (بد شکلی دندانی و فکی) است. در این نوع اختلال که می‌تواند منشا دندانی و یا فکی داشته باشد، هنگامی که بیمار دندان‌های خود را بر روی هم قرار می‌دهد بین دندان‌های فک بالا و پایین او فاصله وجود خواهد داشت. این ناهنجاری توسط یک متخصص ارتودنسی قابل تشخیص و درمان می‌باشد. ارتودنتیست با بررسی عوامل مختلف مانند مشکلات مربوط به رویش دندان‌ها، ساختار صورت، نوع روابط بین دندان‌ها و فکین، عامل بوجود آورنده اختلال را تشخیص داده و اقدام به طرح ریزی درمان می‌نماید.

انواع اپن بایت از نظر منشأ اختلال :

  1. اپن بایت اسکلتالی (با منشأ استخوانی)
  2. اپن بایت دندانی (دندان‌ها تحت تاثیر قرار دارند و استخوان فک بیمار حالت طبیعی دارد)

انواع اپن بایت از نظر محل ناهنجاری

  • اپن بایت دندان های قدامی : در این حالت هنگامی که دندان‌ها بر روی هم قرار می‌گیرند، دندان‌های فک بالا و پایین در ناحیه جلویی فک هیچ همپوشانی نسبت به یکدیگر نخواهند داشت.
  • اپن بایت دندان های خلفی : در این حالت، هنگامی که دندان‌ها بر روی هم قرار دارند، بین دندان‌های خلفی (انتهایی) بیمار فاصله وجود خواهد داشت.

درمان اپن بایت :

درمان اپن بایت اسکلتالی در اکثر موارد با استفاده از جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی صورت می‌پذیرد. اپن بایت دندانی معمولا با ارتودنسی ثابت قابل درمان می‌باشد که می‌تواند با کشیدن و یا بدون کشیدن دندان همراه باشد. (کشیدن یا نکشیدن دندان وابسته به ویژگی‌های ناهنجاری بیمار دارد)

برای یافتن پاسخ ابهامات خود در مورد درمان به صفحه سوالات متداول ارتودنسی مراجعه نمایید.

1horizontal-11-6x5411horizontal-11-6x531
تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج