براکت دیمون
براکت دیمون چیست؟
مرداد ۱۱, ۱۳۹۶
درمان ارتودنسی دندان
دوران درمان ارتودنسی با براکت و سیم کشی دندان
مرداد ۱۱, ۱۳۹۶

براکت زبانی یا پشت دندانی ؛ مراقبت و رسیدگی

براکت زبانی یا پشت دندانی

براکت زبانی یا پشت دندانی

براکت زبانی یا پشت دندانی چیست؟

اگر می‌خواهید دندان‌هایتان را صاف و مرتب کنید، گزینه‌های زیادی پیش روی شما وجود دارد. یکی از این گزینه‌ها براکت زبانی است. بیشتر افرادی که می‌خواهند دندان‌هایشان را صاف و مرتب کنند، ترجیح می‌دهند سیم و براکت در دهان آنها دیده نشود. این یکی از مهم‌ترین خواسته‌های بیماران ارتودنسی است.

تعریف براکت زبانی

براکت زبانی به سیستم براکتی گفته می‌شود که در آن نگینهای براکت به سطح پشتی دندان‌ها که به آن سطح زبانی ( لینگوال) گفته می‌شود چسبانده می‌شوند بنابراین در معرض دید قرار ندارند.

برای درمان ارتودنسی با براکت های زبانی یا همان ارتودنسی لینگوال ، ابتدا از دندان‌ها قالب گیری می‌شود و قالب به لابراتوار دندانپزشکی ارسال  می‌گردد. براساس این قالب براکت مخصوص دهان شما ساخته می‌شود. این فرآیند حدود شش هفته طول می‌کشد و سپس متخصص ارتودنسی نگین های براکت را به سطح پشتی دندان‌های شما می‌چسباند.

در این سیستم براکت همانند براکت معمولی فشار ملایم و پیوسته به دندان‌ها وارد می‌شود تا به آهستگی و به تدریج دندان‌ها به موقعیت مورد نظر انتقال پیدا کنند. درمان ارتودنسی با براکت زبانی ۱۸ تا ۳۶ ماه ممکن است طول بکشد. طول دوره درمان بستگی به شدت مشکلات دندانی دارد.

استفاده از براکت زبانی شرایط خاصی را می‌طلبد. از آنجایی که این سیستم براکت اختصاصی بیمار تهیه می‌شود هزینه آن کمی بیشتر از براکت معمولی خواهد بود. به دلایل گوناگون همه ارتودنتیست ها براکت زبانی ارائه نمی‌کنند.

تمام براکت های زبانی به یک صورت کار می‌کند اما از نظر طراحی و نحوه اتصال قطعات ممکن است متفاوت باشند.

رسیدگی و مراقبت از براکت زبانی

براکت زبانی نیز همانند سایر وسایل ارتودنسی به مراقبت، رسیدگی و رعایت بهداشت نیاز دارد تا جلوی پوسیدگی دندان در اطراف آن یا بیماری لثه گرفته شود. هنگامی که براکت زبانی در دهان دارید باید موارد زیر را رعایت نمایید:

  • دوبار در روز مسواک بزنید. هر بار مسواک زدن حداقل دو دقیقه باید طول بکشد.
  • از مسواک با موهای نرم استفاده کنید و حتماً مرز لثه و دندان را مسواک کنید.
  • هر روز نخ دندان بکشید و از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن فضای بین دندان‌ها استفاده کنید.
  • از ابزارهای شست‌وشوی دهان با فشار آب استفاده کنید تا ذرات غذا در اطراف براکت با فشار آب خارج شود.
  • با استفاده از دهان‌شویه ها ی حاوی فلوراید، دندان‌ها را تقویت کنید.

براکت زبانی ممکن است زبان را تحریک کرده و آن را حساس نماید. در این صورت مقداری موم به قطعات تحریک‌کننده براکت بمالید. صحبت کردن و تلفظ واژه‌ها در براکت زبانی ممکن است دشوارتر باشد. با این حال اگر تمرین کنید می‌توانید به براکت عادت کرده و به صورت طبیعی صحبت نمایید.

زیبا سازی لبخند ارزش این تلاش و هزینه را دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مطب جردن
تماس با مطب کرج