ارتودنسی ثابت ؛ ویژگی ها، اجزا فعال و غیر فعال، مزایا و معایب
مهر ۱۰, ۱۳۹۶
ارتودنسی نامرئی
مهر ۱۷, ۱۳۹۶

ارتودنسی دیمون ؛ عملکرد براکت و مکانیزم لغزشی , مقایسه با ثابت

ارتودنسی دیمون ؛ تعریف کلی

ارتودنسی دیمون یا سیستم براکت های خود – بسته هر روز محبوبیت بیشتری را نزد متخصصان ارتودنسی کسب می کند. این نشان دهنده مهندسی این محصول با کیفیت بالا، راحتی نسبی استفاده و قابل اتکا بودن ارتودنسی دیمون است. به هر حال، این مسئله ممکن است به ادعاهای تولیدکنندگان در مورد عملکرد عالی این محصول مرتبط باشد.

مطالب مرتبط :

عملکرد ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون علاوه بر همه ویژگی های ذکر شده باعث می شود که مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی در طول درمان کمتر شود. عملکرد دستگاه به شیوه خود – بسته است. اما این به چه معناست؟ براکت های دیمون به جای کش از مکانیزم لغزشی برای ارتباط دادن سیم های قوسی استفاده می کنند.

ارتودنسی دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون سریعتر از ارتودنسی معمولی به نتیجه می رسد و دلیل آن این است که دندان ها بدون اینکه احتیاج به تنظیم کش ها داشته باشند، جا به جا می شوند. این باعث می شود که دندان ها تحت فشار و سایش کمتری قرار بگیرند و متعاقبا طبق ادعاهای تولید کنندگان براکت دیمون درمان با درد کمتری همراه باشد. تمیز کردن و استفاده از مسواک در ارتودنسی دیمون راحت تر است. علاوه بر آن مراجعه کمتر به دندانپزشک باعث صرفه جویی بیشتر در وقت و هزینه بیمار می شود.

فیلم جهت مشاهده نحوه کار این نوع براکت

ارتودنسی دیمون و ثابت

لازم به ذکر است که ارتودنسی دیمون نوعی از ارتودنسی ثابت است که برای اصلاح مشکلات دندان و فک استفاده می شود. گفته می شود که با عدم استفاده از کش ها در روش دیمون، سیم ها آزادانه و بدون اصطکاک در حفره های براکت ها حرکت کنند. برخی معتقدند که این ادعا صحیح نیست زیرا این حرکت آزادانه باعث چرخش و کج شدن بیشتر دندان پیش از ارتباط لبه براکت با سیم می شود که اصطکاک را نتیجه می دهد. برخی نیز معتقدند که این شیوه باعث می شود که جا به جایی دقیق دندان ها امکان پذیر نباشد. ادعای دیگر این روش درمان این است که عدم استفاده از کش باعث می شود که بهداشت دهان بیشتر و راحت تر حفظ شود اما نتیجه تحقیقات در این زمینه بسیار دو پهلوست و شواهدی هم در تایید و هم در رد این ادعا دیده شده است. برای نگه داشتن سیم ها در جای خودشان، سیستم دیمون از درهای کوچک کشویی استفاده می کند. اضافه کردن نقاط توقف روی سیم ها به جلوگیری از جابه جایی آنها از موقعیت مناسب کمک می کند.

مقایسه مزایای ارتودنسی دیمون و ثابت

لابراتوارهای تولید کننده این نوع ارتودنسی ادعا می کنند که این روش درمان هم به نفع بیمار و هم به نفع متخصص ارتودنسی است. نحوه عملکرد براکت های این محصول باعث حرکت تدریجی دندان ها مناسب با وضعیت بیمار می شود. با اینکه تحقیقات نشان دهنده درستی ادعاهای تولید کنندگان در مورد مراجعه کمتر به دندانپزشک در طول درمان است، هیچ کدام از این مطالعات نشان دهنده درد کمتر بیماران روش دیمون نبوده است. همچنین در مقایسه دو روش ارتودنسی معمولی و ارتودنسی دیمون (در حالتی که هر دو از سیم های قوسی یکسان استفاده می کنند)، هیچ نشانی از این نیست که براکت های دیمون می توانند سریعتر یا با کیفیت بالاتری دندان ها را مرتب کنند. در واقع در بهترین حالت، نتیجه هر دو ارتودنسی با کیفیت و طول درمان تقریبا یکسان است.

ارتودنسی سنتی با کش هایی تنگ می شوند که باعث بروز اصطکاک و فشار هستند. این مسئله باعث می شود که درمان آرام تر و با راحتی کمتری پیش برود. ارتودنسی دیمون از مکانیزم اسلایدی برای نگه داشتن سیم استفاده می کند که اجازه می دهد دندان ها آزادانه تر، سریعتر و با راحتی بیشتری حرکت کنند. روش طراحی ارتودنسی دیمون به گونه ای بوده است که این دستگاه ظریف و راحت است و تمیز کردن آن به آسانی انجام می شود. بدون وجود کش ها که محل مناسبی برای رشد انواع میکروب هستند، ارتودنسی دیمون بهداشت دهان و دندان در طول درمان را راحت تر می کند. علاوه بر این سیستم دیمون براکت های شفاف هم دارد که باعث می شود ارتودنسی کمتر در دهان قابل مشاهده باشد.

مزایای ارتودنسی دیمون

اجزا ارتودنسی دیمون

درمان ارتودنسی دیمون ، با سیم های بسیار سبک ۰.۰۱۴ اینچی از جنس آلیاژ مس، نیکل و تیتانیوم (CuNiTi) شروع می شود. این سیم ها به دلیل آنکه از قوس های معمولی عریض تر هستند، از شکلی غیر آناتومیک دارند. پس از آنکه دندان به اندازه کافی بهبود یافت و سیم ها کارآیی خود را از دست دادند، سیم های قطورتر جای آنها را می گیرند. سیم عریض تر بعدی زمانی استفاده می شود که ممکن است به صورت غیرمستقیم در براکت قرار گیرد. استفاده از سیم های سبک اولیه و قرار دادن غیر مستقیم سیم های سنگین تر ساخته شده از استیل ضد زنگ یا آلیاژ TMA ممکن است فشار بر روی بند های پریودنتال را کم کند. در نتیجه ممکن است جریان خون در این ناحیه بهتر شده و فعالیت غیرفیزیولوژیک استئوبلاستیک را به راه بیندازد. البته، هیچ شواهد محکمی برای دفاع از این ادعا وجود ندارد.

اجزا ارتودنسی دیمون

آنچه غیر قابل انکار است، این است که ارتودنسی دیمون تکنولوژی کلینیکال بدیعی است که انقلابی در درمان ارتودنسی به وجود آورده است. بیمارانی که از این درمان استفاده کرده اند رضایت بسیاری از این سیستم ابراز داشته اند. با کار بیشتر بر روی تکنولوژی براکت دیمون می توان به سیستمی حتی پیشرفته تر دست یافت.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *